Tiltak mot svevestøv virker

30.04.2010

Prosessbedriftene i industriparken har satt i verk en rekke små og store tiltak for å begrense spredning av svevestøv. Dette gjelder både internt i den enkelte bedrift og som fellestiltak, blant annet med et omfattende feieprogram for veier og lagringsplasser i industriparken.

Målingene viser at tiltakene har god effekt, med klar nedgang i både antall døgn med overskridelser per år og med reduksjon av den generelle konsentrasjonen av svevestøv.

Renseanlegg SMA Mineral AS
xxx

Plassjef Johnny Vangen foran det nye renseanlegget ved SMA Mineral AS, som ble satt i drift i slutten av januar 2008. Dette reduserer nedfallstøvet i Mo i Rana med omlag 100 tonn per år, og samtidig reduseres også svevestøvet betydelig.

Følgende større miljøinvesteringer i bedrifter i Mo Industripark de siste årene har hatt effekjt i forhold til å redusere utslipp av nedfallsstøv og svevestøv:

1. Nytt renseanlegg ved SMA Mineral AS i 2008 (kalkovnen)

2. Ombygging av prosessen ved stålverket til Celsa Armeringsstål AS, med tilhørende nytt renseanlegg i 2008. (Consteel-anlegget)

3. Ny ovnshette ved Vale Manganese Norway AS i 2008.

4. MIP AS har asfaltert nye områder på i alt 89 dekar inne i industriparken i perioden 2007-2009. 

For mer informasjon - se vedlagte fil i pdf-format. Se også nyhetsoppslag under meny-valg "Nyheter". Velg "Nyheter etter tema", og "Miljø",

Viktige telefonnumre

SENTRALBORD MIP AS:      75 13 61 00

ENERGISENTRALEN (ved ubetjent port):  75 13 62 51

MIP SIKKERHETSSENTER - BRANNSTASJON:                75 13 62 05

Siste nytt

27.01.2010 Nyheter fra Mo Industripark >>

06.01.2010 MIP Magasin >>

Visste du at...

Prosessindustrien i Rana er det industrielle tyngdepunktet nord for Dovre. Rana har mer enn 120 års tradisjon innenfor industri og gruvedrift.