Hjelp til jobbsøknad eller mer utdanning
21.10.2009- Jeg trives meget godt i industrien, både med jobb og med arbeidskollegaer. Mitt første jobbønske er en jobb i industrien.
Dette gir de oppsagte ved Ruukki Profiler AS uttrykk for, enten de er 22 år gamle eller over 50, av de 19 som Karrieresenteret Mo i Rana har gitt hjelp til.
- Det er ingen vi har snakket med som ønsker å slutte i industrien, forteller Gerd Leonora Forseng, leder og karriereveileder ved Karrieresenteret Mo i Rana.
Karrieresenteret er eid av Nordland fylkeskommune og kommunene i regionen. De er en av tre samarbeidspartnere for Ruukki Profiler i forbindelse med oppsigelsene ved bedriften.
- Vi har gjennom en periode på to uker vært tre ganger i uka fra åtte til tolv ved Ruukki Profiler. Her har vi bistått de oppsagte på individuell basis til å lage oppdaterte og omfattende CV-er, samt gitt hjelp til å utforme søknader på jobb. Vi har også hatt samtaler om fremtid, i eller utenfor industrien. Vi har i tillegg bistått gjennom å veilede den enkelte i forhold til om de har behov for mer kompetanse, enten det gjelder å ta fagbrev, ta et nytt fagbrev, eller skaffe anen relevant kompetanse. Noen har også vurdert hva de må gjøre om de skal ta ingeniørutdannelse, forteller Forseng.
Hun sier det er svært mange som allerede har et fagbrev. Noen ønsker et fagbrev i tillegg. Ut fra situasjonen er det noen som vurderer å ta jobb i offentlig sektor og ønsker å kvalifisere seg til å jobbe der.
Forseng viser også til at noen er mer usikker på hva de skal gjøre fremover. De har kanskje mange interesser, men vet ikke helt hvordan de kan spisse en av disse mot et yrkesvalg.
- Der tilbyr vi at de tar en mer omfattende test, kalt ”Profråd-test”. Vi er sertifisert av NTNU i Trondheim til å gjennomføre disse testene. Den kan bidra til å avklare hva som er en riktig vei for videre yrkesvalg for den enkelte, sier hun.
Det var Karrieresenteret som foreslo at de skulle komme opp til Ruukki Profiler og jobbe der.
- Det er lettere å flytte på meg enn å ta ned alle hit ned. Jeg tror folk liker det, og når jeg kommer opp på bedriften er det også på deres hjemmebane.
Situasjonen har likhet med omstillingen på slutten av 80 tallet, da jobbet jeg i AO Rana .Da fantes det en omstillingspakke, noe det ikke gjør nå.
Selv om situasjonen for noen industribedrifter er alvorlig - så er det en positiv opplevelse å være tilstede i bedriften og bistå folk i prosessen mot nye veivalg.
Den 14. oktober er det et nytt orienteringsmøte. Dette er for den neste gruppa av oppsagte.
Ruukki Profiler ønsker at Karrieresenteret skal kunne bistå med hjelp i 14 dager også for denne gruppa av oppsagte.
