Byggestart for Handelsparken

28.12.2009
Panoramabilde Mo Handelspark des. 2009
xxx

 

Mo Handelspark AS, som eies av Norsk Bransjesenter AS, Coop Helgeland BA og Coop Eiendom AS, har inngått avtale med entreprenøren HENT om oppføringen av det 20 000 kvadratmeter store bygget. I januar 2010 begynner arbeidet med spunting mot Esso, som første ledd i byggearbeidet.
- Det vil ta ca 15 måneder før prosjektet står ferdig. Hele handelsparken har en total kostnadsramme på 250 millioner, opplyser Trond Aasgård fra Norsk Bransjesenter AS.
 
Lang behandling
 
Årsaken til at det har tatt så lang tid er at reguleringsplanen måtte helt opp til miljøvernministeren for godkjenning.
- Staten vil ta tilbake styringen for hvor man kan legge handelsparker for å samle handelen til bysentrum. Imidlertid viser våre erfaringer fra for eksempel Kristiansund at en slik handelspark også øker handelen i sentrum. Utbyggingen av handelsparken vil bety en ytterligere styrking av Mo i Rana som et regionssenter, og vi tror det vil tiltrekke seg aktivitet utenfra, sier Aasgård.
 
Kanskje mer
 
Flere av avdelingene i Mo Industripark AS er knyttet opp mot prosjektet. MIP Energi har lagt vann og avløp, MIP Kraftnett har tatt seg av energiforsyningen og MIP Eiendom har, sammen med Mo Handelspark, jobbet frem reguleringsplanen ”MIP-vest” for området. Alt i samråd med leietaker Coop.
- Mo Industripark AS har betalt en tredjedel av kostnadene med å lage den nye rundkjøringen, fordi den også går til trafikkstasjonen og det mulige besøksenteret i Svortdalen. Dette blir et kjempeattraktivt og verdifullt område som vil stå for mye av utviklingen i Rana fremover, sier Rolf H Jenssen i MIP Eiendom.
I reguleringsplanen er det muligheter for et ytterligere bygg til ca. 4.800 kvadratmeter, som Aasgård sier de vil vurdere på et senere tidspunkt. Kristiansund-baserte Norsk Bransjesenter AS ble stiftet høsten 2004 og driver virksomhet knyttet til utvikling og forvaltning av bransjesentre. De har 12 slike handelsparker i ulike byer i Norge. Ved forrige årsskifte eide konsernet eiendommer med et samlet utleiebart areal på 105.000 kvadratmeter.
 
 
Fakta Mo Handelspark
 
Arealene for de tre byggene er som følger:
Coop-bygget: ca. 20.000 kvadratmeter, fordelt på 13.000 i første etasje og 7.000 i andre etasje.
Plantasjen: ca. 3.200 kvadratmeter
Bygg C – fore senere utbygging: 4.800 kvadratmeter
 
 
Viktige telefonnumre

SENTRALBORD MIP AS:      75 13 61 00

ENERGISENTRALEN (ved ubetjent port):  75 13 62 51

MIP SIKKERHETSSENTER - BRANNSTASJON:                75 13 62 05

Siste nytt

27.01.2010 Nyheter fra Mo Industripark >>

06.01.2010 MIP Magasin >>

Visste du at...

Prosessindustrien i Rana er det industrielle tyngdepunktet nord for Dovre. Rana har mer enn 120 års tradisjon innenfor industri og gruvedrift.