
Finsk delegasjon besøkte Mo Industripark: Vil bygge langsiktige relasjoner
9 oktober, 2025 16:49 Del DelEn delegasjon fra Business Oulu besøkte Mo Industripark denne uken for å lære mer om industrimiljøet i Rana og utforske muligheter for samarbeid mellom finske og norske industribedrifter. Besøket ble arrangert som en del av et felles initiativ for å styrke de nordiske industribåndene, og dagen bød på både presentasjoner, bedriftsmøter og omvisning i parken.
– Vi ønsker å bygge langsiktige relasjoner mellom Mo Industripark og næringslivet i Oulu. Om noen av bedriftene finner samarbeidspartnere allerede nå, er det flott, men vårt mål er et varig samarbeid, sier Jukka Olli fra Business Oulu.
Han får støtte fra kollega Heini Malm, seniorrådgiver innen forretningsutvikling i Business Oulu.
– Det er spennende å se hvordan Mo Industripark legger til rette for grønn industri og samarbeid på tvers av sektorer. Vi tror det finnes store muligheter mellom våre regioner, både industrielt og akademisk, sier Malm.
Business Oulu representerer byens næringsliv og arbeider for å styrke innovasjon, investeringer og internasjonale forbindelser for bedrifter i Nord-Finland. Denne gangen hadde de med seg flere industribedrifter fra Oulu-regionen. Sweco, Mesens, Fimpec, Filtrabit og Arctic Construction Cluster, samt University of Oulu’s Faculty of Technology, Industrial Engineering and Management, kom for å møte lokale aktører i Mo i Rana.
– Det finnes ingenting annet som Mo Industripark i Nord-Norge. Vi har planlagt å komme hit lenge, men det var først nå vi fikk de riktige kontaktene. Dette er vår første organiserte tur hit, og responsen har vært overveldende, sier Olli.
Ordfører Geir Waage ønsket delegasjonen velkommen og fortalte om Mo i Rana som industriby, med strategisk beliggenhet, dypvannskai og ny flyplass under bygging. Han pekte også på den geopolitiske situasjonen i nordområdene, og hvordan en styrket øst–vest-korridor, med jernbaneforbindelse mellom Mo i Rana og Storuman, kan bli avgjørende dersom Finland blir blokkert i Østersjøen.
Videre fikk de finske gjestene høre fra flere av industribedriftene i parken. Administrerende direktør Bjørn Ugedal fortalte om Mo Industripark som en grønn industriklynge i vekst, og hvordan parken legger til rette for framtidsrettet, bærekraftig industri. Verksdirektør Frode J. Berg fra Elkem beskrev selskapets arbeid mot å bli klimanøytralt, mens administrerende direktør Knut Gullesen fra Ferroglobe fortalte om deres produksjon.
Konsulent Jan Gabor fra SMA Mineral delte siste nytt om planene for det kommende nullutslipps kalkverket i Mo i Rana, med byggestart i april 2026 og full oppstart forventet i august 2027. Han fortalte også at en eventuell fase to av utbyggingen avhenger av kapasiteten i strømnettet. Konsernsjef Roger Skatland fra Momek beskrev hvordan havbruksnæringen for første gang har blitt selskapets største marked. Han fortalte også om hvordan bedriften investerer i folk, ikke bare i utstyr.
– Det er menneskene som er vår viktigste ressurs, sa Skatland.
Kjetil Brose fra 7 Steel fortalte om selskapets vekst og om hvordan den strategiske plasseringen i Mo i Rana gir «fantastisk logistikk» og tilgang til viktige markeder både i nord og sør.
Presentasjonene ble avsluttet med B2B-møter mellom bedriftene fra Oulu og representanter fra industrien i Mo i Rana. Engasjementet var stort, og samtalene mange.
Etter møtet fikk delegasjonen en busstur gjennom industriparken, med stopp utenfor Rana Gruber og en tur videre for å se på den nye dypvannskaia. Underveis ble det gitt innblikk i hvordan parken utvikler seg, og hvordan samarbeid mellom ulike aktører bidrar til å bygge en sterk industriell helhet.
– Det var en veldig hyggelig og nyttig dag, med mange spørsmål og ekte interesse fra de besøkende, oppsummerer driftsdirektør i Mo Industripark, Arne Westgård, som hadde organisert besøket.
– Slike møter bidrar til å styrke samarbeidet mellom nordiske industribedrifter og skaper nye muligheter for både eksport, teknologiutvikling og grønn vekst, sier han.
Categorised in: Mo Industripark AS, Momek, Skal ligge på fremsiden, SMA Mineral
Del Del